Mit mesél a pulzus?

2019.12.04

A pulzus leegyszerűsített definiálása alapján azt mutatja, mennyit ver a szívünk 1 perc alatt. Ezen méréssel egy számadatot kapunk, amely rendkívül sok mindent elárul. Az egyénenként eltérő érték a mozgás hatására emelkedik, attól függően, milyen intenzív az adott terhelés, s milyen anatómiai adottságai vannak a szívünknek.

4 fontos fogalmat érdemes tisztázni, amikor a pulzus értékét szemléljük:

  • Relatív nyugalmi pulzus: ez az az érték, amit egy átlagos (nem terhelés közben) percben ver a szívünk. Mérését rendkívül egyszerűen el tudjuk végezni. Vegyünk egy órát a kezünkbe, keressük meg a nyaki ütőerünket az ujjunkkal, s számoljuk meg, hányszor érzünk lüktető mozdulatot egy perc alatt. Ez lesz a mi relatív nyugalmi pulzusunk.
  • Relatív maximális pulzus: ez az az érték, amit az adott edzettségi szinthez képest maximálisan ki tudunk sajtolni magunkból. Amikor úgy érezzük, nem tudunk többet edzeni, mérjük meg a pulzusunkat. Ez az érték lesz a relatív maximális pulzus.
  • Aerob zóna: Az aerob zóna az edzés olyan típusa, melyben az intenzitás alacsony, így a pulzusszám is alacsony marad. Ez a relatív maximális pulzusunk 70-80%-a. Ezen intenzitáson történő edzés a zsírégetés mellett nagyban hozzájárul az állóképesség fejlesztéséhez, s az anaerob tartományban sportolók teljesítőképességének javulásához.
  • Anaerob zóna: Az edzés azon fázisa, melyben magas intenzitással dolgozunk, zihálunk, így a pulzusszám magasabb. Ez a relatív maximális pulzus 85-95%-a. Az anaerob zóna egy oxigénhiányos zóna, így bár teljesítményünk ilyenkor a legnagyobb, kevés ideig tudjuk fenntartani. Professzionális sportolóknál, versenyzőknél elengedhetetlen az anaerob terhelés kitolása.

A pulzus számolását manapság már ritkán kell tapintással számlálgatnunk, amikor ilyen sok fajta pulzusmérő óra és karkötő van a piacon.

A pulzuszónákat azért is érdemes számon tartani, mert kiváló edzettségmutató tulajdonságuk mellett behatárolják az egyszerű mozgások alkalmával az edzési célokat. Példának kedvéért, ha a futással a zsírégetés a célunk, érdemes az aerob zónában maradni, ugyanis ekkor a terhelés hatására a szervezet a zsírt kezdi lebontani. Ha azonban az izomtömeg gyarapítása a célunk, anaerob zónában kell terhelnünk a futás közben magunkat. Ekkor azonban a szervezet már a szénhidrátot kezdi el bontani.

A pulzusmérés nagy segítség tehát a kezdő és professzionális sportolók számára is. Érdemes tehát odafigyelni rá!

© 2019 Budán Dávid László - Edzéstervezés
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el