Súlymellény – előnyök és veszélyek

2019.12.27

Páratlan sportszer a súlymellény, ám ész nélkül ezt sem lehet használni. Több rutintalan futót láttam már maratonon lábsúllyal és középtávon súlymellényben. Ahhoz, hogy tisztábban lássuk, tisztázzuk, mire is való a súlymellény! S ha már beszélgetünk róla, megosztok néhány edzéstippet is!

Elsősorban saját súllyal történő edzéseknél vehetjük nagy hasznát, amikor erőnövelő edzést végzünk. Egy jól illeszkedő súlymellényben (erre feltétlenül ügyelni kell vásárlásnál) kiválóan lehet végezni erősítő gyakorlatokat és ugyanezen célból szertorna gyakorlatokat is.

Saslengés piramis - súlymellénnyel:

Pihenőidő a körök között: 2 perc

Ez egy igen gyilkos hajsza, így természetesen a darabszámokat és a mellény súlyát mindenki a saját edzettségi szintjéhez igazítsa. Saslengés helyett pedig kiválóan alkalmas a piramis módszer karhajlításokhoz, felhúzáshoz, tolódzkodáshoz és tulajdonképpen mindenhez, amivel az erőnket még állóképesebbé szeretnénk varázsolni.

Rövid futásokhoz is kitűnő társ a súlymellény. Professzionális sportolóknál kiválóan alkalmas a speciális izomzat erőfejlesztéséhez. A helyes futómozgás elsajátítását követő erőnövelő szakaszban iramfutásoknál használom: 2 kör (általában 80 és 150 m között - a sportoló specializációjától, a felkészülési időszaktól és természetesen az edzettségi állapottól függően - változtatva a távot) mellényben, 2 kör mellény nélkül, majd 3-3; 4-4 és az iménti piramis módszerhez hasonlóan indulhatunk vissza: 3-3; 2-2.

Hosszú távú futásokhoz kezdőknek nem ajánlom, hiszen ez egy hirtelen sokk az ízületnek. Olyan, mintha egyik percről a másikra híznánk 15-20 kilógrammot. Itt előkerül a bokasúly problémája is, mely kiválóan alkalmas az egyes edzésrészletek színesítéséhez, erő és gyorsaságnöveléshez, ám hosszú távon kíméletlenül terheli a térd- és bokaízületet.

Egy fokozatosan felépített súlynövelés azonban használható a középtávú futásokhoz. A legtöbb súlymellénynél van lehetőség a súlytöbblet beállítására. Javaslom, hogy egy már megszokott távnál először a kisebb súllyal fussunk, majd fokozatosan emeljük a súlyt 3-5 futásonként. S ne feledjük: az ízület könnyebben megsérül, mint amilyen gyorsan profitálnánk a gyors súlynövelésből!

Professzionális sportolók versenyfelkészítésénél a többletsúly kiemelkedően hasznos. Egy magaslati edzéshez hasonlóan tovább nehezíti az adott speciális gyakorlatot és tovább növeli a terhelést, melytől megszabadulva a megszokott körülmények között könnyebben tudja végrehajtani a sportoló az adott feladatot.

Összegezve tehát kiváló eszközökről beszélünk, de nem rendeltetésszerű használatukkal olykor többet ártunk, mint használunk!

© 2019 Budán Dávid László - Edzéstervezés
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el